leden 10, 2017 · vychytávky

Nomádův checklist služeb

Přípravu jsme kupodivu nepodcenili a zatím nám po sedmi měsících na cestách nic nechybělo. Na seznam věcí, co do batohu volně navazuji službami, bez kterých bychom už nevyrazili:

Drozd ministerstva zahraničních věcí

Z Drozda čerpají české úřady informace v případě průšvihů, kde vás hledat a koho kontaktovat. Dobrá věc na přírodní a jiné katastrofy. Pokud teda chcete být nalezeni.

Datová schránka

Při dlouhodobější cestě v řádu měsíců je fajn mít datovku. Jak podnikatelskou, tak osobní. Vše vyřídíte rychle a nikdo vás nenutí někam chodit pěšky nebo něco tisknout, podepisovat a skenovat. A nebojte, DS budete moct hejtovat i nadále.

Plná moc

Plná moc pomůže, když potřebujete domluvit lepší podmínky a nejde to jinak než někoho poslat na osobní vyjednávání. Pomáhá taky urychlit některé situace, které elektronicky vyhnívají a nevedou k řešení. Dávám generální + konkrétní pro jednání s mojí bankou.

Nouzová čísla v telefonu

Záchranka, policie, ambasáda a asistenční linka pojišťovny jsou základem vašich kontaktů. Opravdu nechcete někde řešit, kam volat, když nastane problém. Zvlášť, pokud nemáte mobilní internet.

V případě bezvědomí záchranářům pomůže v kasírování vaší pojišťovny kontakt, který zajistí proplacení případné operace. Peněženka a pas jsou dobrá místa, kam něco takového vložit.

Na telefonech a počítačích jde nastavit zpráva pro spořič obrazovky. Doporučuji tam dát e-mail a telefon — potkali jsme už hodně poctivých lidí.

Naskenované pasy v telefonu

Hodí při ztrátě originálů nebo kupování simky. Když ukážete na telefonu, tak si informace opíšou, když dáte pas, tak s ním klidně odejdou a vy už jen doufáte v návrat :)

Cloudové služby

Všechna data, která jsou pro vás důležitá, chcete pravidelně a automaticky zálohovat na internet. Doporučuji počítat se situací, kdy přijdete o telefon, notebook i záložní disk zároveň.

Osvědčila se mi platební karta, která jde přes internet deaktivovat. Díky tomu mám peníze v bezpečí, i když mi někdo kartu zkopíruje.

Plnotučné komerční pojištění

Cestovatelská a expatí fóra jsou plná špatných zkušeností se základním pojištěním k platebním kartám. Můžete mít lepší zkušenost... doporučuji se však rozhodovat nejen podle pojistných podmínek, plnění a ceny, ale také kvality kontaktního centra dané pojišťovny.

Ceny v Kambodži, o kterých vím z první ruky:

Z toho usuzuji, že berou paušálně 1500 USD na den za neinvazivní ošetření. Zubaři a chirurgové ještě víc. Platí se předem, žádné výjimky — zahraniční pojišťovna tu je synonymem příspěvkové organizace.

V obou zmíněných případech stačilo vzít včas Endiaron, jak jsem psal v předchozím díle „co do batohu“.

Doporučíte něco dalšího?

↑ na začátek stránky