leden 7, 2017 · vychytávky

Co do nomádova batohu?

Zaměřuji se na vedení projektů, u kterých profesionálové pracují na dálku – typicky markeťáci nebo ajťáci. Nemá význam chodit do kanceláře, protože bych tam stejně nikoho nenašel. A tak jsme se ženou vyrazili do Asie.

Ještě před půl rokem jsme měli dva příruční kufry, batoh a tašku na notebook. Teď dokonce vozíme o kufr méně.

Bez čeho bychom už nevyrazili?

Záložní pas

Ať už vám pas ukradnou nebo jej ztratíte, je vhodné mít v jiném zavazadle náhradní. Ušetříte si hodně nepříjemností i peněz. Při „visa runu“ může prostřídání pasů předejít otázkám na imigračním. Na úřadě stačí říct, že cestujete do znepřátelených zemí – třeba arabských.

Kopie dokladů

Kopie dokladů využijete při ubytování nebo kupování lokální simky. Při ztrátě pasu je lepší mít aspoň kopii než vůbec nic.

Mezinárodní řidičák

Skútr přináší volnost pohybu. Pokud pojedete do více zemí, lepší vzít oba mezinárodní typy, aby vás policajti nezkoušeli kasírovat za to, že máte ten druhý.

I když máte český řidičák pouze na osobák a ne motorku, poproste na úřadě o Áčkové razítko na mezinárodní řidičák. Jinak budete jezdícím bankomatem pro policajty.

Imodium a Endiaron

Imodium nebo aktivní uhlí na akutní průjem, zhušťuje stolici, pokud je zřídlá stresem nebo změnou stravovacích návyků. Endiaron na akutní i přetrvávající řídkou stolici s infekčním původem. Dřív nebo později to přijde. A v takové situaci nechcete začít hledat lékárnu.

Paralen, Ibalgin a Kinedryl

Pilulky poslední záchrany použijeme sice jen párkrát ročně, ale zase v případech, kdy to stojí za to. Občas se nevyhnete hluku, vůni dieslových motorů, nevyspání a několikahodinové strnulé poloze v klepající a houpající se krabici.

Opalovací krém a Panthenol

Na spáleniny netrpím, přesto na Filipínách byla poledne, kdy jsem nevydržel venku déle jak 20 minut bez vyškvaření kůže. Panthenol je nenahraditelný a opalovací krém je třeba na Bali výrazně dražší než u nás.

Náplasti, obvaz a dezinfekce

Byl jsem skeptický, ale náplasti jsme už použili několikrát a jednou dokonce i obvaz. Dezinfekci používáme prakticky pořád :-)

Špunty do uší

Na Bali se nám rozhádali kohouti kolem druhé hodiny ráno a pařili až do svítání. Filipínci zase milují karaoke a znají jedinou hlasitost: na maximum. Špunty jsou nutnou výbavou.

Univerzální adaptér na zásuvky

Univerzální adaptér doporučuji rovnou koupit se dvěma USB porty, pak nahradí i nabíječky na telefony, tablety, čtečku a podobně... a opět taháte o pár věcí méně.

Malý ručník

V levných hotelích často není nebo je za příplatek. Ručníky nakonec taháme tři, protože tu v té vlhkosti často zatuchávají. A nelitujeme.

Handsfree

Pokud přijímáte nějaké hovory, bez drátového handsfree to nedoporučuji zkoušet. Hodně míst v Asii je tak hlučných, že se s druhou stranu neslyšíte. Ať už za to může zvířectvo nebo nekončící doprava.

Záložní SIM karta

Prázdnou sim kartu lze u operátora dodatečně spárovat na vaše české telefonní číslo. Nebo si můžete nabalit rovnou naklonovanou simku.

Záložní kabel k telefonu

Telefon se dobíjí při každé příležitosti a nabíjecí kabel není až tak těžké zapomenout nebo ztratit. Náhradní moc místa nezabere a už se nám vyplatil.

USB klíčenka

Občas se hodí vytisknout nějaká víza, mapka, cesta k hotelu atd. Zkuste někdy řešit přenos souboru mezi počítači s Indonésanem, který neumí anglicky. Po flashce se zasteskne i při opravě OS, který odmítá nastartovat.

Dolary

Dolar tvoří lepší dojem než místní měna. Zvlášť u doktorů. Železná zásoba v dolarech se hodí na kritické situace, navíc jdou vždy směnit v rozumném kurzu a přijmou je prakticky všude. Někde berou jen bankovky s ochrannými prvky (vydávané od roku 1997) a obecně v Asii vyžadují neopotřebované bankovky. Kontrolujte každou přijímanou bankovku, falšované dolary nás poprvé překvapily v Kambodži.

Pásek se skrytou kapsou

Na záložní hotovost v dolarech a kopie dokladů. Situace, ve kterých bude napěchovaný pásek k nezaplacení, nechám na vaší představivosti.

Propiska

Hodí se do letadla, když před přistáním vyplňujete dotazník pro imigrační a celní úřad. Vždy jsem našel někoho, kdo mi nakonec propisku půjčil, ale nadšení zrovna nekypělo.

Kapesní nůž, loupáček, příbory

Osobně bych bez mého Victorinoxe už nevyrazil. Sice ho na letišti můžou zabavit, přestože parametry vyhovují – bezpečák má totiž pravomoc rozhodnout na místě dle uvážení. Před kontrolou jej vytáhněte ze zavazadla, tvařte se neškodně a nejspíš vám zůstane.

Pokud nechcete brát nůž, doporučím aspoň plastový loupáček na ovoce. Často používáme i plastové příbory a lžíce z letadla, které vozíme s sebou.

Něco na sebe s dlouhým rukávem

I v tropech můžete chtít shlédnout východ slunce z vrcholu sopky. V letadle taky nebývá zrovna teplo a ne vždy jde vypnout klimatizace. Proto lehká bunda bodne. Dobře slouží i velký šátek, který jde koupit téměř na každém asijském rohu.

Chybí vám tu něco? Pište prosím do komentářů.

Pokračování zde: Nomádův checklist služeb.

↑ na začátek stránky